jXMx4mQz6MsnhP1FSKp2TJMt

Paryż to miasto pełne miłości, mody, sztuki i kultury. To historyczne miasto pełne przepychu i elegancji, ale nie tylko dla bogaczy. By zwiedzić Paryż, wcale nie trzeba mieć zasobnego portfela. Istnieje bowiem sporo atrakcji, które można zobaczyć za darmo lub za naprawdę niewielkie pieniądze. Wiadomo że jeśli nieprzygotowany zawitasz do Paryża czy innego miasta równie atrakcyjnego turystycznie co stolica Francji możesz mieć nie lada kłopot z odpowiednim wyborem miejsc do odwiedzenia. Dlatego oddajemy w Twoje ręce mini przewodnik w ramach którego pragniemy polecić Tobie kilka ciekawych atrakcji wartych zobaczenia a za odwiedzenie których wcale nie będziesz słono płacić.

W pierwszej części naszego mini przewodnika przedstawimy niektóre atrakcje zupełnie bezpłatne, by następnie zwrócić Twoją uwagę na kartę muzealną, dzięki której zaoszczędzić możecie naprawdę sporo pieniędzy. Jadąc do Paryża warto też wiedzieć, że wszystkie muzea narodowe, np. Luwr, udostępniane są bezpłatnie dla zwiedzających w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Jednak wtedy musicie uzbroić się w cierpliwość, jak wiecie, Luwr jest dość popularnym miejscem. Warto także nadmienić że jeśli masz więcej niż 65 lub mniej niż 18 lat i jednocześnie jesteś obywatelem Unii Europejskiej wówczas do wszystkich państwowych obiektów muzealnych masz prawo do darmowego wstępu. Dlatego nie zapomnij mieć przy sobie paszportu lub dowodu osobistego.

Champs-Elysees-10-830x450-1

Avenue des Champs-Élysées

Pola Elizejskie. Aleja Paryża łącząca Plac Zgody z Placem Charles’a De Gaulle’a, leżące przy nowoczesnej dzielnicy biznesowej, La Défense , której symbolem jest  Grande Arche– Wielki Łuk, który stanowi zamknięcie tej Wielkiej Osi. Pola Elizejskie rozciągają się na odcinku trzech kilometrów w VIII dzielnicy, w północno-zachodniej części centralnego Paryża. Znajdują się tam liczne teatry, restauracje, kinama i ekskluzywne sklepy, przez co są miejscem często odwiedzanym przez turystów. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z pięknym ogrodem. Na miejscu obecnych Pól Elizejskich do roku 1616  funkcjonowały pola uprawne, przez które Maria Medycejska przeprowadziła drogę wysadzaną drzewami. W roku 1640 drogę tę przedłużono, od Luwru do Ogrodu Tuileries, a w roku 1724 aż do Placu Gwiazdy. W XVIII wieku aleja ta stała się modnym deptakiem spacerowym i miejscem spotkań arystokracji. Maria Antonina chodziła tam na przechadzki przyjaciółmi, i zapewne z gromadką swoich pudli. Muzyki uczyła się  Hotelu Crillon. Pola Elizejskie zostały wchłonięte przez aglomerację Paryską dopiero w roku 1828. Aleja została zaopatrzona w tym czasie w chodniki, oświetlenie gazowe i fontanny, funkcjonowała też jako pierwsza na świecie całkowicie drewniana droga, bardzo możliwe, że salony chciano w ten sposób przenieść do parku. Później Aleja była wielokrotnie przebudowywana. Ostatniej większej przebudowy dokonano w 1993 roku – poszerzono chodniki. I jeszcze dowcip którą opowiadają drwiący z francuskiej odwagi i bohaterstwa. Dlaczego Aleja wysadzana jest drzewami? Gdyż Niemcy lubią defilować w cieniu.

Marche-aux-puces-de-Saint-Ouen-630x405-C-OTCP-Amelie-Dupont-I-177-06

Le Marché aux Puces de St-Ouen

Na największym paryskim pchlim targu Le Marché aux Puces de St. Ouen (obok stacji kojki RER i metra- Porte de Clignancourt) można znaleźć prawdziwe skarby. Targowisko zostało założone pod koniec XVII wieku, jest ono kompleksem około 3 tysięcy straganów i sklepików. Wypatrzeć tu można dosłownie wszystko – od zabytkowych toaletek i oryginalnych obrazów, przez porcelanowe lalki i stary fajans, aż po drobne, kiczowate bibeloty. Sprzedawcy prezentują swoje towary codziennie. Nie trzeba nic kupować, samo oglądanie to już atrakcja. Jeśli jednak chcesz kupować warto pomyśleć o pojawieniu się na targu we wczesnych godzinach porannych. Wówczas gdy jeszcze amerykańscy i japońscy turyści smacznie śpią w swoich hotelowych łóżkach masz szansę kupić nie dość że taniej to jeszcze wybór będzie znacznie większy.

LuSk89kAOoU8oCso6B

Cmentarz Pere Lachaise
To jedna  z najwspanialszych światowych nekropolii. Na cmentarzu znajdują się groby m.in.: Honore Balzac z żoną Eweliną Hańską, Georges Bizet, Maria Callas, Georges Haussmann, Molier, Jim Morrison, Édith Piaf, Marcel Proust, Oscar Wilde. Cmentarz Pere Lachaise to także miejsce pochówku około 40 Polaków w tym Frederyka Chopina, Józefa Wysockiego czy Marii Walewskiej. Mawia się, że najwięcej życia zapisanego jest na cmenatarzu. Miejsce te niewątpliwie może pobudzać naszą wyobraźnię. Ponad to jest jednym z najpiękniejszych terenów zielonych w Paryżu. W kryptach i ossoariach spoczywa ponad milion osób, na powierzchni zaś około 100 tysięcy. Cmentarz zajmuje łącznie ponad 48 hektarów powierzchni z ponad 5 tysiącami drzew, z których większość to pomniki przyrody. Cmentarz szczególnie pięknie prezentuje się jesienią, drzewa wprowadzają nastrój , dzięki któremu możemy zamyślić się i wyłączyć, choć na chwilę, z normalnego trybu paryskiego zgiełku.

1440-660-mamvp_2015_1182-1

Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville de Paris

Zlokalizowane jest we wschodnim skrzydle Pałacu Tokijskiego. Pałac  powstał na potrzeby Międzynarodowej Wystawy Sztuki i Technologii, która odbyła się w Paryżu w 1937 roku. Muzeum zainaugurowało swoja działalność w roku 1961. W muzeum znajdziemy kolekcje złożoną z wybitnych dzieł artystów XX wieku, w tym: Picassa, Modiglianiego i Matise’a. W muzeum prezentowana jest  także ciekawa ekspozycja reprodukcji słynnych dzieł XX, które zostały skradzione prawowitym właścicielom. Ekspozycja ta pozwala nam lepiej zrozumieć problem jakim była kradzież dzieł sztuki, najwięcej z nich zostało skradzionych podczas drugiej wojny światowej. Warto zaznaczyć, że restutucją dzieł zajmują się całe sztaby „detektywów sztuki”.    Aby dotrzeć do muzeum wsiąść trzeba w metro linii 9 i wysiąść na Alma-Marceau. Darmowe jest oglądanie tylko stałych ekspozycji muzeum. Aby zwiedzić wystawy czasowe, oprócz pięknego uśmiechu i naszej karty potrzebnych będzie nam dodatkowych 17 euro.

3371701132_ac3f1c7060_o

Bazylika Sacré-Coeur

  Położona na malowniczym wzgórzu Montmartre, Bazylika Sacré-Coeur z zewnątrz błyszczy bielą granitu, jej rozmiary tworzą w nas niebywały szacunek. Na dzwonnicy o wysokości 84 m znajduje się jeden z największych dzwonów na świecie – ważący 19 ton. Wnętrze kościoła jest bardzo bogate w dekoracje malarskie i mozaikowe. Wielkie schody są miejscem odpoczynku zmęczonych wędrówką turystów. Bazylika stanowi dogodne miejsce do zadumy, obserwacji niesamowitej panoramy Paryża. Bazylikę można zwiedzać za darmo, zapłacić jednak trzeba za wejście do kopuły i krypty. Park położony na zboczu Montmarte to miejsce gwarne i kolorowe. Spotkać tam możemy ludzi z całego świata. Miejsce te podoba się również kieszonkowcom, naciągaczom i oszustom. Nie dajcie się nabrać aby nie zepsuć sobie radości płynącej z pobytu w Paryżu. Samą Bazylikę otaczają liczne bistra. Nazwa lokali wywodzi się z języka rosyjskiego gdyż okupujący miasto Rosjanie po upadku Napoleona mieli w zwyczaju wpadać na szybkiego kielicha. Wówczas już od drzwi krzyczeli Bystro, bystro. I tak już zostało.

batiment_musees_carnavalet_francois_grunberg2_0

Muzeum Carnavalet
Hôtel Carnavalet został wzniesiony w latach 1548-1560 dla Jacques’a de Ligneris, przewodniczącego parlamentu miasta Paryża na planie czworoboku z wewnętrznym ogrodem, podobno na wzór jednego z zamków nad Loarą. Warte uwagi są zdobienia Pałacu, w tym figury dekorujące dziedziniec wykonane przez Jean’a Goujon. W 1578 r. obiekt przeszedł na własność Françoise de Kernevenoy, wdowy po szlachcicu nazwiskiem Carnavalet i stąd uzyskał używaną po dziś dzień nazwę. Muzeum prezentuje szeroką kolekcje dzieł sztuki, malarstwa, rzeźb, mebli przedstawiających historię Paryża. Znajdują się tu tysiące rysunków, szkiców i fotografii. Wszystko to składa się na centrum dokumentacji ikonograficznej stolicy. Muzeum świetnie pokazuje rozwój i zmiany jakim ulegała na przestrzeni wieków stolica Francji. Można się pokusić o stwierdzenie, że to najbardziej paryskie z paryskich muzeów.

Barricade18March1871

Dzielnica Belleville

Belleville do końca XIX wieku była niezależnym miasteczkiem robotniczym. Była sercem walk Komuny Paryskiej a wcześniej Wiosny Ludów. W pierwszej połowie XX wieku wielu imigrantów wybrało tę dzielnicę. Przede wszystkim niemieccy Żydzi uciekający z III Rzeszy w 1933 roku, Hiszpanie w 1939 roku. Wielu algierskich i tunezyjskich Żydów pojawiło się tu na początku lat sześćdziesiątych. To także ze względu na te wydarzenia aktywnie działają tam organizacje żydowskie i muzułmańskie, które za zadanie mają pielęgnować ciężko wypracowany kompromis pomiędzy diasporą żydowską a potomkami tych którzy przybyli do Paryża z byłych francuskich kolonii. Dziś Belleville znana jest ze swojej różnorodności kulturowej oraz niezależnej sceny muzycznej i artystycznej. Dzielnica przyciąga paryską awangardę, która w Parku Belleville inspirować może się pięknym spojrzeniem na paryską panoramę. Warto przespacerować się wzdłuż Dzielnicy i poznać inne, mniej turystyczne oblicze francuskiej stolicy.

Paryz__Sorbona___Sorbonne

Sorbona

Sorbona założona została w 1257 roku przez Dominikanów. Obecnie uczelnia jest upaństwowiona oraz w myśl podstawowej zasady którą kieruje się dzisiejsza Francja także świecka w myśl zasad płynących wprost z rewolucji. Dzięki tej uczelni stolica Francji stała się jednym z centrów świata uniwersyteckiego. Najważniejszym i najciekawszym polskim akcentem była wykładająca na tej uczelni Polka, Maria Curie-Skłodowska. To właśnie ona była pierwszą kobietą za sorbońską katedrą. Historyczny kampus znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej. Wejście od Rue des Ecoles prowadzi w głąb korytarzy i galerii ozdobionych obrazami, ilustrującymi historię uniwersytetu. Jest tu też XVII-wieczna kaplica, wychodząca na główny dziedziniec. Pamiętajmy jednak, że Sorbona to miejsce nie tylko nauki. Sorbona nie raz w historii była miejscem gdzie rozpoczynały się rewolucje lub ogólnokrajowe strajki. Tak było na przykład w przypadku Komuny Paryskiej czy strajków studenckich w 1968 roku.

1231231231

Ogrody Tuileries

Ogrody Turules rozpościerają się na przestrzeni 1 km pomiędzy Place de Carrousel od strony Luwru, a Place de la Concorde. Kiedyś ogrody należały do pałacu Tuileries spalonego w 1871 roku. Obecnie odbywają się tu koncerty oraz wystawy plenerowe. W ogrodach znajdują się rzeźby, fontanny oraz dwa muzea, które są jedynymi zachowanymi budynkami po Pałacu. Znajdują się tu słynne obrazy Claude Moneta z liliami wodnymi – Nenufarami. Ogrody Tuileries są miejscem, które można odwiedzić po całym dniu zwiedzania Paryża. Przez cały rok działa tu karuzela i małe wesołe miasteczko. Urokliwym widokiem są także dzieci, które puszczają w fontannach żaglówki w czasie kiedy ich ojcowie na pobliskich ławkach pogrążają się lekturze paryskiej prasy codziennej. Park bezpośrednio graniczy z przepiękną aleją Rue de Rivoli, która jest świetnym miejscem do nabycia tanich pamiątek.

rue2-1024x601

Rue Mouffetard

Rue Mouffetard – jest ulicą położoną
w Dzielnicy Łacińskiej, najstarszej w Paryżu. Sama uliczka kiedyś znajdowała się nad brzegami Sekwany. Obecnie słynie między innymi z kamienic ozdobionych pięknymi freskami. To kolorowe, gwarne miejsce przesiąknięte duchem starego Paryża. Warto ją odwiedzić w sobotę. Rozkłada się tu wtedy nietuzinkowy targ spożywczy pełen francuskich serów i wina, w powietrzu unosi się zapach świeżych wypieków. Na Mouffetard często spotkać można orkiestry uliczne, a nawet trupy teatralne. Oprócz typowo współczesnych lokali serwujących menu z całego świata od Włoch po Chiny znajdziemy tu typowe dla paryskiego Stypu kafejki, naleśnikarnie, bistra.

Pole Marsowe

Nazwa pochodzi od Pól Marsowych położonych w Starożytnym Rzymie na których odbywały się ćwiczenia wojskowe. Pole Marsowe zostało przeznaczone do takich ćwiczeń w roku 1751, gdy Ludwik XV utworzył Szkołę Militarną. Różne pionierskie wydarzenia miały tam miejsce, między innymi próby lotów balonem. Na Polu Marsowym odbywały się Wystawa Światowa, której główną atrakcją była wieża Eiffla. W końcu sprzedano dużą część terenu i utworzono ogród. Pola Marsowe wyglądają imponująco ze szczytu Wieży Eiffla, ale za ten widok trzeba zapłacić 13 euro. Trawniki i kwietniki utrzymane są z wojskową precyzją. Pomiędzy tym przepięknym parkiem a Sekwaną znajdziemy Plac i Pałac Inwalidów gdzie pochowany jest Napoleon Bonaparte oraz znajduje się muzeum Armii. Miejsce to zostało zbudowane z myślą o kombatantach, którzy nie byli by wstanie sami się utrzymać i lepiej ich było utrzymywać nadal w koszarach niż pozwolić im na „nudzenie się” na ulicach Paryża. Miejsce te jest zupełnie tanie dla posiadaczy paryskiej karty muzealnej.

fragonard6

Muzeum Perfum Fragonard

Muzeum Perfum Fragonard, mieści się w zabytkowej kamienicy z XVIII wieku zaraz obok paryskiej opery. W tym królestwie zapachów odwiedzający poznają tajemnicę produkcji perfum w Prowansji ale także sztukę ich urzywania oraz historię perfum w XIX i XX wieku. Nie ma najmniejszego problemu ze zrozumieniem ekspozycji gdyż duża część personelu stanowią Polki i Rosjanki – właśnie z tych krajów najwięcej gości odwiedza muzeum. Pod muzeum znajduje się sklepik z wysokiej jakości produktami marki Fragonard – perfumami, mydełkami, etc. Zwiedzenie całego muzeum trwa około godziny,także z powodu częstych kolejek przy wejściu.

notre

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame usytuowana jest nad brzegiem Sekwany jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych świątyń na świecie. Dzięki popkulturze znana jest szerokiemu gronu ludzi z naszego globu, kto nie słyszał o nieszczęśliwie zakochanym Dzwonniku? Katedra jest „obowiązkowym postojem”, którego trzeba dokonać podczas pobytu w Paryżu. Notre Dame jest  perłą  paryskiego gotyku. Znajdziemy tam zachwycające zdobienia i rzeźby w kamieniu. Surowe wnętrze katedry wypełnia barwami światło przedostające się do wnętrza przez piękne witraże. Wstęp do katedry jest wolny, jeśli jednak chcemy wejść na wieżę której mieszkańcem był słynny dzwonnik Quasimodo z powieści Wictora Hugo, musimy zapłacić niewielką sumę. Warte zwiedzenia są również krypty znajdujące się w podziemiach Katedry. Wspominaliśmy wcześniej o paryskiej karcie muzealnej, pamiętajcie, że z nią miejsca te zwiedzać możecie za piękny uśmiech i okazanie jej w odpowiednim miejscu. Dokładnie tak samo, jak nie bardziej, pięknym obiektem powstałym w gotyku jest Saint Chapelle, która z Notre Dame tworzy, tzw. Kompleks Pałacu Sprawiedliwości.

Ogród Luksemburski

Na koniec pozostawiliśmy dla Was zdecydowanie najatrakcyjniejsze miejsce z pośród przez nas wybranych. Oczywiście wybór Ogrodu Luksemburskiego jak i pozostałych zakątków Paryża to wybór dość subiektywny ale na pewno niebanalny, położony nieopodal Panteonu, Sorbony i Dzielnicy Łacińskiej. Pałac i park powstały na życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku IV – Marii Medycejskiej. Ten uroczy zakątek Paryża miał jej przypominać o pałacu Pitti i ogrodach Boboli w rodzinnej Florencji. Dziś w Pałacu swoja siedzibę ma Senat – Izba Wyższa francuskiego Parlamentu. W Parku natomiast oprócz kafejek, muszli koncertowej, fontann i boisk do tenisa znajdziemy przede wszystkim setki młodych paryżan – studentów pobliskiej Sorbony podczas przerw w zajęciach. Właśnie dlatego- z powodu harmonijnego skupienia się historii jak i przyszłości miasta nad Sekwaną tak bardzo polubiliśmy to miejsce. Mamy nadzieję że i Ty będziesz spacer po parku a następnie wysiadywanie na ławeczce w cieniu Platanów miło i długo wspominać.


Karta muzealna

  Zanim wyjedziesz do Paryża polecamy Ci także pochylenie się nad ofertą tamtejszych płatnych muzeów. Niestety nie wszystko uda się zobaczyć za darmo. Natomiast dzięki karcie muzealnej która sprzedawana jest tak turystom indywidualnym jak i grupom po pierwsze zapłacisz zdecydowanie mniej za wstępy do wybranych obiektów, a ponad to nie będziesz musiał stać w kolejkach które czasami bywają olbrzymie. Kartę można kupić przez Internet albo na miejscu w wybranych obiektach objętych tą promocją. Pamiętaj jednak! Jeśli Twój pobyt w Paryżu wypadnie na pierwszą niedzielę miesiąca lub masz więcej niż 65 lub mniej niż 18 lat zwiedzisz obiekty z listy zupełnie za darmo a zakup karty nie jest Ci potrzebny. Listę miejsc które objęte są serwisem karty znajdziesz poniżej. Te z pośród dostępnych miejsc które uznaliśmy za wyjątkowo atrakcyjne pogrubiliśmy.

Ile  aktualnie kosztują karty muzealne:

1. Karta dwudniowa- 39 euro.
2. Karta czterodniowa- 54 euro.
3. Karta sześciodniowa- 69 euro.

Gdzie wejdziemy z kartą muzealną za darmo?

 

Akwarium Tropikalne w Porte Dorée
Łuk Triumfalny
Muzeum Armii – Grób Napoleona I

Centrum Pompidou
Muzeum Narodowe Sztuki Azjatyckiej –
Muzeum Sztuki i Rzemiosła Artystycznego
Muzeum Opieki Publicznej.
Muzeum du quai Branly
Kaplica „Chapelle expiatoire”
Muzeum Kina
Muzeum Nauki i Techniki – La Villette
Muzeum Strażnictwa
Muzeum Narodowe Eugène Delacroix
Muzeum Paryskich Kanałów
Muzeum Instytutu Arabskiego
Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu
Luwr
 
Narodowe Muzeum Morskie
Muzeum Architektury i Dziedzictwa
Muzeum Gustawa Moreau
Narodowe Muzeum Wieków Średnich
Muzeum Muzyki
Krypta archeologiczna Notre-Dame

Wieża Katedry Notre Dame
Muzeum Narodowe Oranżerii
Muzeum Orderu Wyzwolenia
Muzeum d’Orsay
Panthéon
Muzeum Rzeźby Terenu
Muzeum Poczty
Muzeum Rodin
Święta Kaplica
.

Paryż ma wyjątkowo dużo atrakcji i możesz tu cudownie spędzić czas. Wszechobecne nastrojowe kafejki zapraszają, aby leniwie rozkoszować się tutejszym stylem życia, ale szkoda było by nie zobaczyć tutejszych skarbów. Mamy nadzieję że tych kilka propozycji spędzenia czasu usystematyzuje Twoją wiedzę na temat miasta. Wiemy że aby odwiedzić wszystkie te miejsca w kilka dni trzeba zwiedzać dość intensywnie, ale przecież z pośród propozycji możesz wybrać to co najbardziej Tobie odpowiada.

Tymczasem życzymy Ci niezapomnianego pobytu w Paryżu. Mamy nadzieje że wrócisz stamtąd wypoczęty, naładowany pozytywną energią której pełno jest w Paryżu i natchniony do podzielenia się swoimi wrażeniami na naszej stronie na portalu Facebook. I obyś tęsknił do tych dni spędzonych w cieniu Platanów tak jak my często tęsknimy.

KONTAKT

Skontaktuj się ze mną przy pomocy emaila lub telefonu lub skorzystaj z wygodnego formularza. Obiecuję szybko i sprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

KORDIAN GDULSKI

Polski numer telefonu:

Izraelski numer telefonu:
E-mail:
E-mail:

ADRES

Siedziba firmy
Ul. St. Nędzy Kubińca 180,
Kościelisko 34-511
Biuro terenowe
Ul. Bożego Ciała 3/18,
Kraków 30-055

FIRMA

NIP 7361411254
Regon 120128514
Nr konta Bank ING: 73105014451000009221182869

"